top of page

Relacja z III Kongresu Nauk Sądowych

Za nami III Kongres Nauk Sądowych (KNS), który odbył się w Warszawie w dniu 18 listopada br. Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu był "Status biegłego w Polsce". Wśród 33 uczestniczących w tym wydarzeniu organizacji zawodowych i jednostek naukowych nie zabrakło również Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce (SBWPwP). Nasi przedstawiciele znaleźli się zarówno w Radzie Naukowej Kongresu jak i w gronie występujących prelegentów.


W dyskusji na temat statusu biegłych sądowych w Polsce postulaty naszego Stowarzyszenia zaprezentowali - Prezes prof. Dariusz Zarzecki oraz dr Michał Grudziński. Problemy wskazywane przez członków naszego Stowarzyszenia w większości pokrywały się z postulatami zgłaszanymi przez innych uczestników Kongresu. Wśród kluczowych zagadnień omawianych w trakcie Kongresu znalazły się między innymi kwestie dotyczące:

  • wynagrodzeń oraz kryteriów oceny kwalifikacji biegłych sądowych,

  • źródeł danych wykorzystywanych przez biegłych sądowych,

  • digitalizacji akt i procesu obiegu dokumentów,

  • szkolenia biegłych, sędziów i prokuratorów,

  • odpowiedzialności karnej i cywilnej biegłego w świetle nowych przepisów,

  • ochrony prawnej osób powołanych przez sąd do wydawania opinii.


Z pełną treścią postulatów zgłoszonych przez Stowarzyszenie Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce można zapoznać się klikając w ten link.


Szczególne podziękowania za aktywny udział w przygotowaniu naszego stanowiska należą się Pani Marioli Ślusarek-Furgalskiej, Panu Robertowi Dobrzyńskiego, oraz Panu Grzegorz Gawlikowi.


Z myślą o kolejnych edycjach Kongresu zapraszamy do dzielenie się swoimi problemami i przemyślenia dotyczącymi statusu biegłych sądowych w Polsce na naszym forum internetowym.


Więcej informacji na temat III Kongresu Nauk Sądowych znajduje na stronie: https://3kns.pl/
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page